התנגדות לקיום צוואה

פעמים רבות מפורסם צו קיום צוואה בעיתונות שאינו משקף את רצונו של הנפטר, או שקיימת צוואה אחרת, מאוחרת יותר שבית המשפט לא ידע על קיומה. במקרה זה מוגשת התנגדות לקיום הצוואה כפי שפורסמה, והצעה לקיומה בצורה אחרת. בני משפחתו של הנפטר, או אחרים המודעים לרצונו של הנפטר להשאיר חלק מרכושו לאדם אחר יכולים להתנגד לבקשה.

 

באילו סיטואציות בדרך כלל מתבקשת התנגדות לקיום צוואה?

הסיבה לכך שהחוק מאפשר לבית המשפט לדון בקיום או אי קיום בקשתו האחרונה של אדם יכול לנבוע מכמה סיטואציות עיקריות, ביניהן:

 

קיימת צוואה שנכתבה במועד מאוחר יותר

הסיטואציה הראשונה היא קיומה של צוואה שנכתבה בשלב מאוחר יותר, וכוללת שינויים שאינם קיימים בצוואה שעליה הוצא צו קיום. במקרה זה יש להוכיח כי אכן הצוואה נכתבה על ידי הנפטר, באמצעות עדים, וכי זו הייתה הצוואה האחרונה שרשם בימי חייו. כמו כן יהיה צורך להוכיח כי הצוואה המאוחרת בין השתיים לא נכתבה כאשר אותו אדם לא היה צלול בדעתו, או שעמד בפני לחץ או אונס לכתבה.

 

הצוואה שניתן צו לקיומה ניתנה מתוך לחץ

סיטואציה נפוצה נוספת לבקשת התנגדות לקיום צוואה היא מצב שבו בני משפחתו של הנפטר מודעים ללחץ או אונס לכתוב חלקים בצוואה שאינם עומדים בקנה אחד עם רצונו של הנפטר, ונכתבו מתוך לחץ, או כאשר אחד הנהנים מצוואה זו השתתף בהכנתה. על פי חוק הנהנים מהצוואה אינם יכולים להשתתף באופן פעיל בהכנת הצוואה, ונדרש גורם חיצוני אובייקטיבי לביצוע פעולה זו.

 

הרכוש המוזכר בצוואה נמכר או נמסר לאדם אחר במהלך חייו של הנפטר

בצוואות ישנות מתרשים פעמים רבות מקרים בהם אדם מעוניין להוריש נכס שמכר אותו לאדם אחר עוד בימי חייו. במצב כזה הרכוש אינו עובר לנהנה המוזכר בצוואה, אלא נשאר בידיו של הקונה. במצב בו הנכס או הרכוש נמסר במתנה יש להוכיח זאת באופן מפורש, ולהמציא הוכחות לכך שהנפטר אכן הותיר אותו למקבל המתנה.

 

כמה זמן ניתן להגיש בקשת ההתנגדות לקיום הצוואה?

תהליך קיום הצוואה הינו תהילך מהיר יחסית, ולכן החוק מאפשר להגיש את הבקשה תוך 14 ממועד הבקשה של הגשת הצו בעיתונות וברשומות. עם זאת, קיימים מקרים חריגים בהם בית המשפט שוקל מתן ארכה, כמו במקרה של ספק סביר בדבר מקוריות הצוואה שפורסמה.

 

מה יש לצרף להגשת הבקשה לקיום הצוואה?

עם הגשת הבקשה להתנגדות יש לציין את סיבת הבקשה, את הנימוקים השונים הקשורים לבקשה למלא את רצונו של המנוח בצורה אחרת מהצוואה שפורסמה, וכן לצרף את המסמכים הרלוונטיים לבקשה. הבקשה מוגשת לרשם לענייני ירושה, וזה מעביר אותה לבית הדין לענייני משפחה. 

 

יש לזכור כי בית הדין אינו מחויב לשנות את החלטתו בהתאמת לבקשה זו, ולכן מומלץ להיוועץ בעורך דין מומחה לפני הגשה של בקשה זו, על מנת להגדיל את סיכויי קבלתה.

 

עו"ד רפי שדמי מתמחה בדיני משפחה ובהגשת התנגדויות לקיום צוואה. למידע נוסף על צוואות וירושות הקליקו.

 

אודותינו

המשרד עורכי הדין של רפי שדמי מהמובילים בארץ בתחום דיני המשפחה, כמו כן המשרד עוסק גם בתחומים צוואות וירושות, הסכמי ממון ועוד.

בגלל ריבוי החומר והמידע שיש בנושא ירושות וצוואות, יצרנו את האתר הזה, כאן תוכלו למצוא מידע מקצועי על התחום מאת רפי שדמי.
לאחרונה פתחנו אתר אינטרנט שמרכז בתוכו את כל האיזכורים מהכתבות אשר פורסמו על עו"ד רפי שדמי ברשת. 
רפי שדמי כתבות 

כמו כן אנחנו מזמינים אתכם לעקוב אחרינו בפייסבוק, ובבלוג המקצועי של רפי שדמי

 

יצירת קשר

דרך אבא הלל 7, רמת גן

טלפון:03-6126327/8
פקס:03-6126341

rafi@shadmi.co.il