קיום צוואה


 במידה ואדם ערך בחייו צוואה, לאחר פטירתו אין לה תוקף אוטומטי אלא יש להגיש בקשה לצו קיום צוואה. במידה והצוואה תקינה ותקפה, יינתן צו קיום צוואה ורכושו של המנוח יחולק בהתאם להוראות שבצוואתו. אחד העקרונות העיקריים בדיני הצוואות הינו הכלל התלמודי לפיו מצווה לקיים רצונו של מנוח. 


על מנת לקבל צו קיום צוואה, יש להגיש בקשה מתאימה לרשם לענייני ירושה, במחוז המתאים, בהתאם למקום פטירתו של המוריש המנוח. ישנן חמש לשכות רשם לענייני ירושה והן נמצאות בערים: ירושלים, תל אביב, באר שבע חיפה ונצרת. 


מספיק שאחד מהזוכים על פי הצוואה יגיש את הבקשה ועליו להראות כי הוא הודיע ליתר הזוכים על פי הצוואה שהוא פועל להגשת הבקשה לרשם לענייני ירושה. 


לבקשת צו קיום צוואה יש לצרף צוואה מקורית בלבד. במידה והצוואה המקורית אבדה, יש לפנות לבית המשפט לענייני משפחה בתביעה לאישור העתק הצוואה. בית המשפט יבחן את האוטנטיות של הצוואה ובמקרים מסוימים יתיר לקיימה אפילו כשאין בידי היורשים מקור. 


בעת עריכת צוואה יש לחתום על מספר העתקים שכולם יהוו מקור, ועל מנת שצוואה לא תאבד או "תסוכל" על ידי פלוני, ניתן להפקיד מקור אחד בלשכת הרשם לענייני ירושה. כך המצווה יכול להבטיח שידעו לאחר פטירתו שערך צוואה בחייו ובטל החשש שצוואתו תאבד. עם זאת, אין מניעה לערוך צוואה מאוחרת יותר ולא להפקיד אותה אצל הרשם ופעולת ההפקדה אינה מעידה על תוקף הצוואה. ככל שצוואה מאוחרת תהיה אוטנטית ותאושר, היא תגבר ותקוים. כלומר, הפקדת צוואה אצל הרשם לענייני ירושה אינו מבטיחה שזו אכן הצוואה שתקוים לאחר פטירתו של המנוח. 


כל בקשה שמוגשת עוברת לבחינתו של היועץ המשפטי לממשלה באפוטרופוס הכללי, המייצג את האינטרסים של המדינה ומפקח על שמירת האינטרסים של יורשים חסויים, קטינים ונעדרים.


עורכי הדין באפוטרופוס הכללי עוברים על הבקשה, ומחליטים אם להתערב בהליך, לא להתערב בהליך או להמליץ לרשם הירושה להעביר את הבקשה לבחינתו של בית המשפט לענייני משפחה. 

 

 המאמר מאת עו"ד רפי שדמי, מומחה בדיני משפחה . מידע מקצועי נוסף ניתן לקראו בבלוג

  • קיום צוואה - רפי שדמי

אודותינו

המשרד עורכי הדין של רפי שדמי מהמובילים בארץ בתחום דיני המשפחה, כמו כן המשרד עוסק גם בתחומים צוואות וירושות, הסכמי ממון ועוד.

בגלל ריבוי החומר והמידע שיש בנושא ירושות וצוואות, יצרנו את האתר הזה, כאן תוכלו למצוא מידע מקצועי על התחום מאת רפי שדמי.
לאחרונה פתחנו אתר אינטרנט שמרכז בתוכו את כל האיזכורים מהכתבות אשר פורסמו על עו"ד רפי שדמי ברשת. 
רפי שדמי כתבות 

כמו כן אנחנו מזמינים אתכם לעקוב אחרינו בפייסבוק, ובבלוג המקצועי של רפי שדמי

 

יצירת קשר

דרך אבא הלל 7, רמת גן

טלפון:03-6126327/8
פקס:03-6126341

[email protected]