סיטאציות בבחינת תביעת לשון הרע בבית המשפט

תביעת לשון הרע הינה במקרים לא מעטים סיטואציה מורכבת המיוחד, ויותר מכך – אף נתונה לפרשנות רבה, במיוחד בעולם הרשתות החברתיות ואפון הפצת המידע המהיר, יכול להיות פוסט תמים שעבר כאש בשדה קוצים, להפוך תביעת לשון הרע לרחבת מימדים הרבה יותר משל פוסט תמים בפייסבוק, בשל התפוצה הרחבה (וכך גם הנזק) אשר יכול להיגרם בעקבותיה.
לא פעם ולא פעמיים שמענו בכלי התקשורת שבמצבים קיצוניים אף נסגרו עסקים שלמים בגלל פוסט מכפיש בפייסבוק, או שנכנסו למשבר כלכלי חמור בשל אצבע קלה על המקלדת, למרות שלא תמיד יש בבסיסה אמת.

תביעת לשון הרע ברשת האינטרנט

הרשתות החברתיות כיום, כגון: פייסבוק, ווטסאפ, אינסטגרם, טוויטר וכו', הינם מקור בו בשניות ניתן לשתף דברים בכמעט כל סיטואציה אפשריתת, נוסיף לכך את כלי הצילום והעריכה אשר נתונים היום בכף ידו של כל גולש ע"י הסמארטפונים – והגענו למהירות תגובה שליחה מהירה מאוד, בה לא תמיד יכול הגולש לבחון את אמיתות הדברים לפני שפרסם ושלח אותם אל רשת האינטרנט (למשל בחמת זעם). למרות שגם גוגל יש לכל אחד בטלפון, רבים מן הגולשים לא טורחים לאמת את העובדות, וכן בשל הסגידה למחוות וירטואליות (כגון לייקים וכו'), גולשים יודעים שב"כ פוסטים זועמים מביאים לא מעט לייקים ושיתופים, ולא מביאים בחשבון את האדם העסק שהם יכולים לפגוע בו לשוא, על מנת לקבל תהילה וירטואלית רגעית.
במקרים רבים עורך דין לשון הרע יכול להפריך טענות שיימינג בקלות ע"י גיוס אמצעים דיגיטליים העומדים לרשותו, כגון: מצלמות אבטחה, חותמת זמן של פוסטים אל מול המציאות, תמונות מסמארטפונים אחרים שהיו בסביבה, ועוד.
לכל סיטואציה ישנן מספר זוויות, ומספר צורות לפרש אותה, כך שלפעמים רבות נתונה זווית אחרת שניתן לראות בה את הדברים כדי להבין שמדובר בהאשמת שוא נגד אגם או בעל עסק, ובמקרים אחרים הקצנה של דברים.

סיטואציות ושיקולים בתביעת לשון הרע

עורך דין לשון הרע צריך להתמודד בהמון מקרים עם בחינת סיטואציות שלפעמים קשה מאוד לאמת, כמו למשל "מילה מול מילה", דבר אשר יכול גם להגיע להליך גישור והסכם פשרה.
תביעת לשון הרע יכולה לבוא לא רק במקרים של אדם נגד עסק או חברה, ישנן גם סיטואציות שבהן שבהן מתבצעת הכפשה בהליך גירושין מכוער, אשר נובעת מיצר נקם. או 2 עובדים שמתחרים על קידום בחרבה, והמתמודד הראשון מכפיש את השני, עובד שפוטר ובחר לנקום ועוד.
עניין המידתיות אל מול המציאות הוא מורכב ביותר, מה שנקרא "ההר הוליד עכבר" במקרים רבים בתביעות לשון הרע. במקרים כאלו יחוייב הנתבע (המכפיש) לשלם פיצוי ניכר, ועוד יותר אם הוכך כי הכפיש במטרה לפגוע ולא בתום לב.
בחינת הראיות ותחקור התובע, הנתבע ואף עדים מסויימים אשר יכולים להעיד על הסיטואציה, יכולים לקבוע לכאן או לכאן את גובה הפיצויים, ואף אם הוגשה תביעה לאי אילו מן המטרות.

אודותינו

המשרד עורכי הדין של רפי שדמי מהמובילים בארץ בתחום דיני המשפחה, כמו כן המשרד עוסק גם בתחומים צוואות וירושות, הסכמי ממון ועוד.

בגלל ריבוי החומר והמידע שיש בנושא ירושות וצוואות, יצרנו את האתר הזה, כאן תוכלו למצוא מידע מקצועי על התחום מאת רפי שדמי.
לאחרונה פתחנו אתר אינטרנט שמרכז בתוכו את כל האיזכורים מהכתבות אשר פורסמו על עו"ד רפי שדמי ברשת. 
רפי שדמי כתבות 

כמו כן אנחנו מזמינים אתכם לעקוב אחרינו בפייסבוק, ובבלוג המקצועי של רפי שדמי

 

יצירת קשר

דרך אבא הלל 7, רמת גן

טלפון:03-6126327/8
פקס:03-6126341

rafi@shadmi.co.il