מס עיזבון - מהו?

חוק מס העיזבון שנחקק בישראל התייחס לנכסיו של אדם בחמש השנים שקדמו למותו, גם אם נתן את חלקם במתנה ונרשמו על שם אדם אחר. החוק נחקק בשנת 1949 על מנת לאפשר למדינה לקבל נתח מכל עזבון של אדם שנפטר, אך עלות הגבייה של המס, שהוכח כלא יעיל הגיעה לעתים להכנסות מהמס עצמו.  המס בוטל באפריל 1981 לאחר התיקון שבוצע בחוק, וזכה לקיתונות של ביקורת מטעם האופוזיציה באותה התקופה, ואף כונה "שוחד בחירות". 

 

האם מיסוי הירושה עוזרת או פוגעת בחברה?

מיסוי על ירושה שהתקבלה מקרוב משפחה הוא נושא שנוי במחלוקת במדינות רבות. העובדה כי קיימת חקיקה נפרדת בכל מדינה גורמת לבעלי נכסים מרובים להגר לקראת סוף חייהם למדינה המקלה על יורשיו לזכות במרבית רכושו ללא מס. לעיתים חלק מן הנכסים מועברים בשנים שלפני מותו למשפחתו על מנת להימנע מתשלום מס זה.

 

בשל כך ההגדרה הבסיסית של מס העיזבון כפי שנחקק בארץ התייחסה לרכוש שהיה בבעלותו של הנפטר עד חמש שנים לפני שהלך לעולמו, על מנת שבימיו האחרונים אדם לא יעביר את הרכוש לבני משפחתו כדי להימנע מתשלום מס זה.

 

מה ההבדל בין מס עזבון למס ירושה מבחינת מיסוי?

ההבדל בין מיסוי מס העיזבון לבין מיסוי מס הירושה הוא בהגדרת הנישום. במס העיזבון המס מוטל באופן אבסולוטי לפי מדרגות הנקבעות בהתאם לסכום העיזבון עצמו. במס הירושה, מדרגות המיסוי משתנות בהתאם למדרגת המס אותה משלם כל יורש ועל אותו סכום המתקבל בירושה, יורשים שונים עשויים לשלם מס בסכום שונה, בהתאם לשאר הכנסותיהם. 

 

האם לא מדובר במיסוי כפול?

במקרים רבים אכן מדובר במיסוי כפול, משום שעל חלק מהרכוש שילם המנוח בעודו בחיים מיסים שונים, כמו מס שבח, מס הכנסה וכדומה, וצאצאיו משלמים מס על אותו הנכס לאחר מותו. עם זאת, המדינה מאפשרת מספר הקלות מיסוי, כמו לדוגמה אם הצאצאים מחליטים למכור נכס על מנת לחלקו ביניהם לאחר פטירתו של המוריש.

 

האם המס יכול למנוע את הנצחת הפערים החברתיים בין העשירים לעניים?

אחת המטרות המוגדרות של מס הירושה ומס העיזבון הוא צמצום הפערים בין המשפחות העשירות בישראל למשפחות הנמצאות מתחת לקו העוני. בפועל, המיסוי לא סייע לצמצום הפערים בשנים בהם מס העיזבון היה קיים, משום שמשפחות מרובות נכסים נשארו עשירות גם לאחר תשלום המס, והמיסים שנגבו לא חזקו את המשפחות הנמצאות במעמד סוציו-אקונומי נמוך.

 

המתנגדים למס הירושה הם דווקא המשפחות הנמצאות במעמד הביניים, שלהם רכוש העובר את הסכום המחייב תשלום מס, ועשויים להיות הנפגעים העיקריים כאשר המס מוחק חלק משמעותי מהרכוש, ואינם יכולים לרכוש נכסים אחרים במקומם.

 

לסיכום למס עזבון או ירושה יכולים להיות יתרונות רבים לצמצום הפערים החברתיים אם יוטלו על משפחות בעלי נכסים מרובים, תוך מניעת האפשרות להעברת הנכסים למדינה אחרת על מנת להתחמק מתשלום המס, וכן אם הכספים המתקבלים מהם ישמשו בפועל לצורך סיוע (למשל בדיור) למשפחות מצוקה.

 

מעוניינים במידע נוסף? פנו לעורך דין רפי שדמי. כמו כן אתם מוזמנים להתעדכן בעמוד הפייסבוק של שדמי לגבי כל הדברים החדשים בנושא דיני משפחה.

 

אודותינו

המשרד עורכי הדין של רפי שדמי מהמובילים בארץ בתחום דיני המשפחה, כמו כן המשרד עוסק גם בתחומים צוואות וירושות, הסכמי ממון ועוד.

בגלל ריבוי החומר והמידע שיש בנושא ירושות וצוואות, יצרנו את האתר הזה, כאן תוכלו למצוא מידע מקצועי על התחום מאת רפי שדמי.
לאחרונה פתחנו אתר אינטרנט שמרכז בתוכו את כל האיזכורים מהכתבות אשר פורסמו על עו"ד רפי שדמי ברשת. 
רפי שדמי כתבות 

כמו כן אנחנו מזמינים אתכם לעקוב אחרינו בפייסבוק, ובבלוג המקצועי של רפי שדמי

 

יצירת קשר

דרך אבא הלל 7, רמת גן

טלפון:03-6126327/8
פקס:03-6126341

rafi@shadmi.co.il