אפוטרופסות על חסויים – מה זה בעצם?

אפוטרופסות על חסויים - מה זה בעצם?

 

מרבית הבגירים באוכלוסיה (מעל גיל 18 ) מסוגלים לנהל את חייהם הפרטיים לרבות התנהלותם הכלכלית, דאגה לצרכים האישיים הבסיסיים וכל פן הנוגע להתנהלות המשפטית. במצבים מסויימים אדם נעדר יכולת לבצע פעולות בסיסיות והוא נזקק לעזרת אדם אחר. מצבים אלה יכולים לנבוע ממחלות נפשיות שונות, פיגור שכלי, מחלות זיכרון הנובעות מגורמים גנטיים או מתהליך הזדקנות, וכל מצב פיזי או נפשי שבעטיו אדם אינו מסוגל לקבל החלטות בסיסיות הנוגעות לחייו והוא אף נמצא בסיכון לניצול ופגיעה כתוצאה מלקותו.

 

במצבים כאלה נהוג להגדיר אדם אחר שיסייע בפעולות משפטיות בסיסיות, בניהול חשבון הבנק והתקציב הביתי, ולעיתים גם ידאג לצרכיו הפיזיים או לאיתור אדם אחר לדאגה לצרכים הפיזיים של אותו אדם. אדם זה מכונה "אפוטרופוס" על אותות אדם המכונה "חסוי".

 

חוק הכשרות המשפטית

 

חוק הכשרות המשפטית התשכ"ב - 1962 מגדיר את תפקידיו של האפוטרופוס המחוייב לדאוג לשמור על נכסיו השונים של החסוי במידה וקיימים, לקבוע את מקום מגוריו ולדאוג לצרכיו הנפשיים והפיזיים. התהליך מתחיל בהגשת מסמך המפרט את כל הנכסים שיש בבעלות החסוי וכן חובות הקיימים על שמו, מספך הנקרא "פרטה".

 

איך מוודאים כי אכן לחסוי נדרש אפוטרופוס?

 

לאדם לא מוגדר אפוסטרופוס ללא הגשה של מסמכים רפואיים המעידים כי הוא אינו כשיר משפטית לנהל את ענייניו בעצמו, וכן נבדקת הסכמת קרוביו למינוי האפוטרופוס. חשוב לציין כי במידה ואף אחד מקרוביו אינו מעוניין להיות אפוטרופוס, או קיימת סכנה לניצול מעמדו לרעת החסוי, מוגדרת ישות אובייקטיבית אחרת ללא קרבה לחסוי כאפוטרופוס. ישות זו יכולה להיות עמותה חיצונית או עורך דין שאינו קרוב משפחה של החסוי.

 

איך מוודאים שנכסיו של החסוי ינוהלו על ידי האפוטרופוס?

 

על מנת למנוע ניהול לרעה וביצוע פעולות על ידי אדם שאינו האפוטרופוס, וכן למנוע מצב שהחסוי עצמו עשוי לעשות פעולות הקשורות לנכס בבעלותו נרשמת "הערת אזהרה" במרשם האוכלוסין המקושרת לנכס או לנכסים בבעלות החסוי, בה מוגדר כי נרשם אפוטרופוס על בעל הנכס, ולא ניתן לבצע פעולות בנכס ללא אישורו.

 

לכל מידע נוסף הקשור לבקשת מינוי אפוטרופוס או כל שאלה הנוגעת לתפקוד אפוטרופוס קיים ניתן לפנות אל עורך דין רפי שדמי - מומחה לענייני משפחה

למידע נוסף אודות אפוטרופסות על חסויים הקליקו

 

 

 

אודותינו

המשרד עורכי הדין של רפי שדמי מהמובילים בארץ בתחום דיני המשפחה, כמו כן המשרד עוסק גם בתחומים צוואות וירושות, הסכמי ממון ועוד.

בגלל ריבוי החומר והמידע שיש בנושא ירושות וצוואות, יצרנו את האתר הזה, כאן תוכלו למצוא מידע מקצועי על התחום מאת רפי שדמי.
לאחרונה פתחנו אתר אינטרנט שמרכז בתוכו את כל האיזכורים מהכתבות אשר פורסמו על עו"ד רפי שדמי ברשת. 
רפי שדמי כתבות 

כמו כן אנחנו מזמינים אתכם לעקוב אחרינו בפייסבוק, ובבלוג המקצועי של רפי שדמי

 

יצירת קשר

דרך אבא הלל 7, רמת גן

טלפון:03-6126327/8
פקס:03-6126341

rafi@shadmi.co.il