מה היא אמנת האג – חטיפת קטינים

אמנת האג עוסקת בנושא חטיפות בינלאומיות של ילדים. האמנה נחתמה בהאג, הולנד בשנת 1980 ולפיה משמורת על ילד חייבת להיקבע במקום בו הוא גר באופן קבוע וחל איסור על העברת ילד בין מדינות ללא קבלת הסכמה משני הוריו או לחילופין מאפוטרופוסו. 

במקרים של הברחת ילד למדינה אחרת יש להגיש בקשה להשבתו והמדינות שחתמו על האמנה יתחייבו להחזירו למדינה שממנה נחטף. לאחר החזרת הילד למדינתו יתבצע דיון בנוגע למשמורת. במקרים רבים האמנה נלחמת במצבים בהם אחד ההורים לוקח את המשמורת לאחר גירושין או סכסוכים. 

יש לציין כי בחלק מהמקרים מקיימות המדינות דיון מקדים על המשמורת, הדיונים הללו מתרחשים כאשר ההורה שחטף את הילד טוען שהחזרת הילד למדינה תסכן אותו. 11 שנים לאחר חקיקת האמנה היא אומצה בישראל, הנושא נמצא באחריות מחלקת עניינים בינלאומיים של פרקליטות המדינה.

מהי מטרת האמנה וכיצד לנהוג במקרה של חטיפת קטינים?

המטרה של האמנה היא להחזיר את הילד שנחטף למקומו הטבעי בהקדם האפשרי ולהעניק להורה סיוע מהיר ומידי ללא קשר לנושא המשומרת. כדי להבטיח שהשבת הילד תתבצע במהירות נקבע מסלול מהיר להחזרת הילד למדינה ממנה הוצא באופן שאינו חוקי. האמנה היא אמצעי התמודדות עם מצבי חטיפת ילדים, היא מגנה אל הילד שנחטף ומרתיעה מפני חטיפות. 

קיימים שלושה תנאים להשבת הילד:  

1. המדינה אליה נחטף חתומה על האמנה

2. הילד בן 16 ומטה

3. בקשת ההחזרה צריכה להיות מוגשת תוך שנה מהתאריך בו הילד נחטף

במקרים בהם הילד נחטף והועבר למדינה אחרת צריך ההורה להתנהל במהירות ולאתר את המדינה בה נמצא הקטין. אם המדינה בה נמצא הקטין חתמה על אמנת האג יהיה על ההורה להגיש לרשות המרכזית במדינה "בקשה להחזרת חטוף". במידה והקטין נמצא במדינה שלא חתמה על האמנה יהיה על ההורה לפנות לבג"צ ולבקש צו שנקרא בשם: "הביאס קורפוס" (לטינית, "הביאו את הגוף"). לפי האמנה צריכה רשות המדינה בה נמצא הילד שהוברח להשיבו למדינתו, ולמעט מקרים חריגים היא אינה רשאית להפעיל שיקול דעת בנושא. 

עו"ד רפי שדמי נוהג להתראיין בתוכניות טלויזיה ורדיו רבות, צפו עכשיו בסרטוני הוידאו מתוך ערוץ היוטוב שלו.

 

 

 

אודותינו

המשרד עורכי הדין של רפי שדמי מהמובילים בארץ בתחום דיני המשפחה, כמו כן המשרד עוסק גם בתחומים צוואות וירושות, הסכמי ממון ועוד.

בגלל ריבוי החומר והמידע שיש בנושא ירושות וצוואות, יצרנו את האתר הזה, כאן תוכלו למצוא מידע מקצועי על התחום מאת רפי שדמי.
לאחרונה פתחנו אתר אינטרנט שמרכז בתוכו את כל האיזכורים מהכתבות אשר פורסמו על עו"ד רפי שדמי ברשת. 
רפי שדמי כתבות 

כמו כן אנחנו מזמינים אתכם לעקוב אחרינו בפייסבוק, ובבלוג המקצועי של רפי שדמי

 

יצירת קשר

דרך אבא הלל 7, רמת גן

טלפון:03-6126327/8
פקס:03-6126341

rafi@shadmi.co.il