מהי הפקדת צוואה וכיצד עושים זאת?

באופן זה, ניתן להבטיח כי הצוואה תימצא עם מות האדם וכי היא תישמר מפני שינויים ופגעים נוספים העלולים לקרות לה. באמצעות פרוצדורת הפקדת צוואה, יכול האדם המבקש להפקיד את הצוואה להבטיח כי לאחר מותו, לא ייקבע צו ירושה או צו קיום צוואה, הסותרים את צוואתו המקורית. לפניכם כל מה שצריך לדעת בנושא.

כיצד ניתן להפקיד צוואה?

על אדם המעוניין להפקיד את צוואתו, להגיע באופן אישי ללשכת הרשם לענייני ירושה שבאזור מגוריו. בעת ההגעה, חשוב להצטייד בצוואה המקורית, שובר תשלום (על פי תקנות החוק) ותעודת זהות. אדם אשר הפקיד צוואה בעבר, לא יוכל להפקיד צוואה נוספת עד שייקח חזרה את צוואתו הראשונה שהפקיד. בלשכת הרשם לענייני ירושה, תישמר הצוואה בכספת, ותוכל להימסר חזרה אך ורק לאדם שהפקיד אותה מלכתחילה (עד יום מותו). לאחר פטירתו של המצווה, ניתן יהיה לקבל פרטים על הצוואה שהופקדה באמצעות העברת תעודת הפטירה ללשכת הרשם ופירוט דרגת הקרבה של המבקש לדעת את תוכן הצוואה.

האם ישנם מקרים בהם קיימת חובה להפקיד את הצוואה?

כל אדם שערך צוואה יכול לבחור אם להפקידה או לא, אך עם זאת, ישנם מקרים בהם החוק מחייב את הפקדת הצוואה. המקרה הקלאסי בו מתחייבת הפקדת צוואה הוא במקרה של "צוואת שכיב מרע". מדובר באדם העורך צוואה לקראת מותו או בעת מצב בריאותי קשה, המונע ממנו לכתוב את הצוואה בעצמו. במצב כזה, לרוב יגיד המצווה את דבריו בקול (במקום לערוך את הצוואה בכתב בעצמו), בנוכחות שני עדים, אשר ירשמו את פרטי הצוואה במסמך זיכרון דברים ויפרטו את נסיבות הצוואה. לאחר מכן, קיימת חובה להפקיד את הצוואה, בצירוף חתימת העדים ומועד עריכתה, בלשכת הרשם לענייני ירושה.

מה עוד חשוב לדעת על עריכת והפקדת צוואה?

בכל מקרה של עריכת צוואה והפקדתה, מומלץ מאוד להיעזר באיש מקצוע – עו"ד העוסק בתחום. עו"ד רפי שדמי הינו עורך דין מקצועי ומיומן, המסייע לאנשים מזה שנים רבות בעריכת והפקדת צוואות. לקבלת מידע נוסף, ניתן ליצור קשר באתר הפייסבוק של רפי שדמי.

 

אודותינו

המשרד עורכי הדין של רפי שדמי מהמובילים בארץ בתחום דיני המשפחה, כמו כן המשרד עוסק גם בתחומים צוואות וירושות, הסכמי ממון ועוד.

בגלל ריבוי החומר והמידע שיש בנושא ירושות וצוואות, יצרנו את האתר הזה, כאן תוכלו למצוא מידע מקצועי על התחום מאת רפי שדמי.
לאחרונה פתחנו אתר אינטרנט שמרכז בתוכו את כל האיזכורים מהכתבות אשר פורסמו על עו"ד רפי שדמי ברשת. 
רפי שדמי כתבות 

כמו כן אנחנו מזמינים אתכם לעקוב אחרינו בפייסבוק, ובבלוג המקצועי של רפי שדמי

 

יצירת קשר

דרך אבא הלל 7, רמת גן

טלפון:03-6126327/8
פקס:03-6126341

rafi@shadmi.co.il