חלוקת ירושה וגירושים

בשנים האחרונות השתנה חוק יחסי הממון והפך לחוק שונה במהותו, שכן מחלוקה שווה של ירושות ומתנות אשר התקבלו במהלך הנישואין בין בני הזוג (בעבר), הפך החוק בשנים האחרונות למגן על בן הזוג אשר קיבל את הירושה, בכך שאינו חייב לחלקה עם האחר (אף על פי היותם נשואים).

כך שניתן לומר בבירור כי גירושים אינם משפיעים על חלוקת ירושה, שהרי היא איננה מתחלקת גם עם הגרוש או הגרושה (ולא נחשבת לרכוש משותף).

אך חשוב לזכור ולהבין  כי הגדרת חוק זה היא איננה סוף פסוק ! ואילו בהליך הגירושין יכול הצד הטוען לירושה (הצד שאינו ירש) לתבוע זכויותיו על חלק מן הירושה וזאת על ידי :

השבחת הנכס - הוכחת השקעה כלכלית בנכס, שיפוץ ושדרוג (במידה והירושה הינה נכס).

הבטחות וכוונות שיתוף - הוכחת רצון, הבטחה או כוונה מצד מקבל הירושה לשתף את בני הזוג בנכס או בירושה מבעוד מועד תהליך הגירושין (כוונה אשר מעידה על רצון לשתף את בן הזוג בירושה יכולה להוביל לחלוקתה בבית המשפט, שכן היא עלולה לגרום לבו הזוג להסתמך כלכלית על כוונות והבטחות אלו, ובכך למנוע ממנו התקדמות עצמאית בעבודה והתפתחות כלכלית).

אם כך, ניתן להבין כי החוק העומד מאחורי חלוקת הירושות איננו מוחלט, הן בעבור אלו החותמים על הסכם ממון מסודר והן בעבור אלו שלא חתמו על הסכם שכזה.

ועל כן, על מנת להימנע ממצב בו ירושתכם תחולק עם בני זוגכם מהם אתם עתידים להתגרש עליכם להתנהל כך :

עם הסכם ממון מסודר - עריכת הסכם ממון (באם יש הסכם קיים אז לחדשו ע"י הוספה) מסודר אשר תוקפו ותוכנו מתייחסים לירושה העתידית – בה יפורטו חלוקות הרכוש באופן מסודר וכמו כן חלוקת הירושות על פי מקבליהן.

ללא הסכם ממון - במידה ולא ערכתם הסכם ממון יש להקפיד שלא לשתף את בן הזוג בדבר וחצי דבר מן הירושה !! כך שלא יוכל לטעון בגירושין כי השקיע מהונו וזמנו בעבור ירושה זו.

זכרו כי ההגנה על זכויותיכם, רכושכם, ירושותיכם וממונכם היא חשובה לעתידכם ! על מנת להגן ולהבטיח את ביטחונכם חשוב לפנות את משרד עורכי דין בתחום הצוואות וירושות –רפי שדמי.

עו"ד רפי שדמי נוהג להתאריין בתדירות גבוה בתוכניות טלויזיה ורדיו רבות. למידע נוסף בואו לצפות בקטעי הוידאו https://www.youtube.com/channel/UCG8S674cwRX9gDdC4ikzAfg 

אודותינו

המשרד עורכי הדין של רפי שדמי מהמובילים בארץ בתחום דיני המשפחה, כמו כן המשרד עוסק גם בתחומים צוואות וירושות, הסכמי ממון ועוד.

בגלל ריבוי החומר והמידע שיש בנושא ירושות וצוואות, יצרנו את האתר הזה, כאן תוכלו למצוא מידע מקצועי על התחום מאת רפי שדמי.
לאחרונה פתחנו אתר אינטרנט שמרכז בתוכו את כל האיזכורים מהכתבות אשר פורסמו על עו"ד רפי שדמי ברשת. 
רפי שדמי כתבות 

כמו כן אנחנו מזמינים אתכם לעקוב אחרינו בפייסבוק, ובבלוג המקצועי של רפי שדמי

 

יצירת קשר

דרך אבא הלל 7, רמת גן

טלפון:03-6126327/8
פקס:03-6126341

rafi@shadmi.co.il