מה הם מזונות משקמים ?  האם זהו חוק מעוגן

מזונות משקמים הינם מזונות הניתנים לאישה שאיננה באה בברית הנישואין כדת וכדין (בשל סיבות שונות) אך הייתה אכן ידועה בציבור.


במקרים בהם בני הזוג אינם היו נשואים כהלכה אלא מוגדרים בסטטוס "ידועים בציבור", ובחרו הם להיפרד מסיבות כאלו ואחרות, הרי ש"מזונות משקמים" מגיעים לשם הגנה על זכויות האישה ודמי הפרידה המגיעים לה.


חשוב לזכור כי "דמי מזונות משקמים" אינם מעוגנים בחוק ועל כן ניתן לראות את הימצאותם מתוך דינים ופסיקות שונים אשר התקבלו בבתי משפט לדיני משפחה, בהם ניתנה פסיקה לצורך על ההגנה על מעמדה הכלכלי של האישה בשל היפרדותה באשמת האיש (בן הזוג)

בית המשפט העליון הטביע את המונח "מזונות משקמים" וכשמם כן הם, דמי מזונות אשר נועדו לשיקום האישה ומעמדה לאחר עזיבת האיש.

 

מה ההבדל בין מזונות משקמים למזונות אישה 

 

מזונות רגילים של אישה אשר הייתה נשואה לבעלה באופן חוקי ומוכר הן על ידי בית הדין הרבני והן על פי חוק הם מזונות אשר ניתנים לה באופן חוקי ואוטומטי על פי כלכלתם השגרתית של בני הזוג בעודם היו בברית הנישואין, כלומר : כאשר מתגרשים בני זוג באופן חוקי לאחר נישואים מוכרים כדת וכדין, חייב הבעל בתשלומי מזונות האישה על פי רמת החיים לה הייתה מורגלת לפני סיום נישואיהם, שנאמר " עולה עמו ואינה יורדת" כלומר האישה עולה עם בעלה ונהנת ממונם המשותף ואילו לאחרי הגירושין איננה יורדת במעמדה ! על כן עליו לזון ולכלכל אותה כשם שהייתה רגילה לו בימי נישואיה.


לעומת המזונות ה"רגילים" (מזונות אישה) עומדים "מזונות משקמים" בנחיתות רבה, הן בשל אי השתייכותם לחוק מה שמצביע על אי אכיפתם המחייבת והן בשל פקיעתם המהירה (מזונות משקמים נקבעים לתקופת זמן קצובה על פי החלטת השופט ועל פי שיכלול קריטריונים שונים).


מלבד לכך, ישנו שוני מהותי בחישוב דמי המזונות בין אישה שהייתה נשואה כדת וכדין לבין ידועה בציבור, שכן הידועה בציבור תקבל את המזונות המשקמים על פי שיכלול קריטריונים מחמירים (השכלה, ניסיון תעסוקתי, גיל ועוד) לעומת האישה הגרושה אשר תקבל את דמי המזונות אישה על פי הרגלי החיים הישנים שלה בחיי הנישואין.  

עו"ד רפי שדמי הינו עורך דין מומחה בתחום דיני המשפחה, מזמין אתכן לקבלת מידע מפורט, ייעוץ אישי וייצוג מקצועי לתביעת דמי מזונות ודרישת ומזונות משקמים.


עו"ד רפי שדמי נוהג להתראיין בתוכניות רדיו וטלויזיה רבות, כמו כן הכתבות של עורך הדין רפי שדמי מפורסמות בכתבי עת מובילים בארץ. קיראו עכשיו מידע מקצועי מאת עו"ד רפי שדמי אשר פורסם באתר וואלה! 

 

אודותינו

המשרד עורכי הדין של רפי שדמי מהמובילים בארץ בתחום דיני המשפחה, כמו כן המשרד עוסק גם בתחומים צוואות וירושות, הסכמי ממון ועוד.

בגלל ריבוי החומר והמידע שיש בנושא ירושות וצוואות, יצרנו את האתר הזה, כאן תוכלו למצוא מידע מקצועי על התחום מאת רפי שדמי.
לאחרונה פתחנו אתר אינטרנט שמרכז בתוכו את כל האיזכורים מהכתבות אשר פורסמו על עו"ד רפי שדמי ברשת. 
רפי שדמי כתבות 

כמו כן אנחנו מזמינים אתכם לעקוב אחרינו בפייסבוק, ובבלוג המקצועי של רפי שדמי

 

יצירת קשר

דרך אבא הלל 7, רמת גן

טלפון:03-6126327/8
פקס:03-6126341

rafi@shadmi.co.il