צו ירושה

היורשים על פי חוק הירושה נקבעים בהתאם למעגלי קירבה.  מעגל הקרבה הראשון הוא צאצאיו של המנוח, מעגל הקרבה השני הוא הורי המנוח וצאצאיהם ומעגל הקרבה השלישי הוא הורי ההורים של המנוח (קרי, הסבים והסבתות של המנוח) וצאצאיהם. 

יורש מהמעגל השני יירש אך ורק אם המנוח לא הותיר יורשים מהמעגל הראשון ויורש מהמעגל השלישי יירש אך ורק אם המנוח לא הותיר יורשים מהמעגל השני. 

אדם שנפטר נשוי, אשתו תהיה זכאית למחצית מעזבונו אם היו למנוח צאצאים ואם המנוח לא הותיר צאצאים אלא אשה ויורשים מהמעגל השני והשלישי, האישה תירש 2/3 מהעיזבון. במקרים בהם המנוח לא השאיר יורשים מאף מעגל קירבה, בן הזוג ירש את כל העיזבון. בנוסף, מכונית הנוסעים ותכולת דירה שהיו שייכים למשק הבית המשותף של המנוח ובת זוגו, יעברו בשלמות לבת הזוג. 

במידה ואדם נפטר כשהוא נשוי לשתי נשים, חוק הירושה קובע שהחלק המגיע לאשה, יתחלק בין שתי הנשים בחלקים שווים. ידועים בציבור יורשים זה את זה רק במידה והן בן הזוג שהלך לעולמו והן בן הזוג שנותר בחיים, שניהם לא רשומים כנשואים לאחר. 

עוד קובע חוק הירושה שמאומץ יירש רק במידה והתקיים הליך אימוץ רשמי והאימוץ אושר כדין.

אדם שנפטר לפני המוריש, צאצאיו (ולא יורשיו) הם שירשו את חלקו בעיזבון המנוח. אדם שנפטר לאחר המוריש, יורשיו ירשו את חלקו בעזבון המנוח, לפי צו ירושה או צו קיום צוואה של אותו היורש שנפטר לאחר המנוח.


אם אדם לא השאיר יורשים בכלל, המדינה תירש את עזבונו.

כל עוד העיזבון לא חולק בין היורשים, באפשרותו של יורש לוותר על חלקו בעיזבון. ויתור זה מכונה "הסתלקות" ולאחריו מאבד המסתלק את מעמדו כיורש של המנוח. ניתן להסתלק הסתלקות כללית או להסתלק, כלומר, לוותר על החלק של היורש המסתלק, ספציפית לטובת צאצא של המנוח, אח של המנוח, או בן הזוג של המנוח. 

לאחר פטירתו של אדם ועל מנת לרשת אותו, יש לנקוט בהליך פורמאלי של בקשה למתן צו ירושה (במקרים בהם המנוח כאמור לא השאיר צוואה). הבקשה לצו ירושה צריכה להיות מוגשת על ידי אחד מהיורשים של המנוח ללשכת הרשם לענייני ירושה שבאזור מגורי המנוח. 

הגשת הבקשה לצו ירושה כרוכה בתשלום אגרות, לרבות אגרת פרסום. לאחר הגשת הבקשה מפרסם הרשם לענייני ירושה את דבר הגשת הבקשה בעיתון, כך שיורשים נוספים ו/או נושים ו/או כל אדם מעוניין בדבר, ידעו שהוגשה הבקשה ותהיה להם הזדמנות להתנגד לבקשה ו/או להעלות הסתייגויות. במידה ומוגשת התנגדות, רשם הירושה מעביר את הטיפול בבקשה לבית המשפט לענייני משפחה המקיים הליך שיפוטי ובסופו מחליט לגבי צו הירושה המבוקש.   

מה הוא צו ירושה? לחצו לקריאת המאמר המלא

 

אתם מוזמנים לבקר הפייסבוק שלי

 

 

אודותינו

המשרד עורכי הדין של רפי שדמי מהמובילים בארץ בתחום דיני המשפחה, כמו כן המשרד עוסק גם בתחומים צוואות וירושות, הסכמי ממון ועוד.

בגלל ריבוי החומר והמידע שיש בנושא ירושות וצוואות, יצרנו את האתר הזה, כאן תוכלו למצוא מידע מקצועי על התחום מאת רפי שדמי.
לאחרונה פתחנו אתר אינטרנט שמרכז בתוכו את כל האיזכורים מהכתבות אשר פורסמו על עו"ד רפי שדמי ברשת. 
רפי שדמי כתבות 

כמו כן אנחנו מזמינים אתכם לעקוב אחרינו בפייסבוק, ובבלוג המקצועי של רפי שדמי

 

יצירת קשר

דרך אבא הלל 7, רמת גן

טלפון:03-6126327/8
פקס:03-6126341

rafi@shadmi.co.il